Co to jest diastema? Jak leczyć diastemę?

Zdjecie okladka

Przestrzeń pomiędzy górnymi jedynkami nosi nazwę diastema. Jest to wada zgryzu, którą należy leczyć głównie z uwagi na zdrowie. Szpara pomiędzy przednimi zębami przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia, może też doprowadzić do problemów z wymową. Jest to również defekt estetyczny. Jeśli przerwa między jedynkami przekracza 2 mm zalecamy zapisanie się na konsultację ortodontyczną i rozpoczęcie leczenia ortodontycznego.
Istnieje kilka rodzajów diastem. Dzielimy je ze względu na przyczyny powstania, a także na ustawienie względem siebie jedynek.
Diastema prawdziwa jest następstwem przerostu wędzidełka górnej wargi albo jej nieprawidłowego umiejscowienia. Diastema rzekoma jest diagnozowana gdy Pacjent zmaga się z brakiem siekaczy bocznych, mniejszym rozmiarem zębów, czy z dodatkowym zębem. Diastema fizjologiczna może pojawić się podczas wymiany zębów u dzieci.
Diastema równoległa jest wówczas gdy siekacze są ułożone względem siebie równolegle. Diastema zbieżna powstaje gdy korzenie siekaczy znajdują się w pewnej odległości od siebie, a ich korony są blisko siebie. Diastema rozbieżna jest natomiast przeciwieństwo diastemy zbieżnej.
Istnieją sposoby na pozbycie się diastemy. Jednym z nich jest leczenie ortodontyczne aparatami stałymi, ruchomymi lub niewidocznymi nakładkami.
Leczenie ortodontyczne przy użyciu aparatu stałego jest koniecznością w przypadku diastemy zbieżnej. Diastema rozbieżna może być leczona aparatem ortodontycznym ruchomym. Jeśli chodzi o diastemę równoległą dobór sposobu leczenia zależy od wielkości wady, a także od wieku pacjenta.