Zęby to nasza wizytówka

Zdjecie okladka

Zęby, poza tym że dzięki nim gryziemy, są pierwszym elementem, na który podświadomie zwracamy uwagę patrząc na drugiego człowieka. Są wizytówką każdego z nas, dlatego warto o nie dbać i troszczyć się, aby były piękne, proste i zdrowe.

Czy wiecie że zęby, a dokładniej samo szkliwo jest tak twarde i wytrzymałe jak granit. Pomimo, że szkliwo zębów zaliczamy do najtwardszych tkanek ludzkiego organizmu można je uszkodzić brakiem higieny zębów i jamy ustnej. Regularne wizyty u stomatologa i lekarza ortodonty są koniecznością, ale nie tylko ze względu na szkliwo. W trakcie naszego życia układ zębów zmienia się aż dwa razy! Najpierw u dzieci pojawiają się zęby mleczne. Jest ich dziesięć w szczęce i dziesięć w żuchwie. Następnie zęby mleczne są stopniowo zastąpione zębami stałymi. Jest ich trzydzieści dwa. Część ludzi posiada kilka zębów mlecznych przez całe życie. Są to zęby który nie wypadły w odpowiednim czasie, gdyż nie zostały wykształcone zalążki zębów stałych. Takie osoby dorosłe mają zęby mleczne i dość często nie wiedzą o tym. Kolejną ciekawostką są odciski zębów. Tak, tak. Odciski zębów. Są one unikatowe, zupełnie tak jak linie papilarne każdego z nas.

Serdecznie zapraszamy na konsultacje ortodontyczne do Gabinetu przy ul. Studziennej 21-22 A w Elblągu. Dowiecie się więcej o swoich zębach. Szczególnie zapraszamy rodziców z dziećmi. W Gabinecie jesteśmy w stanie zauważyć pierwsze zmiany, nieprawidłowości, czy wady zgryzu u dzieci i skutecznie je wyeliminować, aby wzrost zębów przebiegał prawidłowo i nie miał negatywnego wpływu na inne etapy rozwoju dziecka. Do zobaczenia w Gabinecie!

Co to jest zdjęcie pantomograficzne?

Zdjecie okladka

Pantomograf zębów inaczej nazywany zdjęciem pantomograficznym to zdjęcie ortopantomograficzne (w skrócie OPG). Pantomograf (zdjęcie pantomograficzne) to panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych wraz z tkankami i strukturami. Uzyskany obraz – prześwietlenie określonej części ciała, otrzymujemy przy wykorzystaniu bardzo niewielkiej dawki promieniowania jonizującego.

Kiedy należy wykonać zdjęcie pantomograficzne?

Badanie pantomograficzne należy wykonać, gdy otrzymamy skierowanie od lekarza. Najczęściej zaleca się wykonanie zdjęcia pantomograficznego gdy doszło do urazu szczęki lub jeśli występuje próchnica lub inna choroba przyzębia. Dzięki wykonaniu zdjęcia pantomograficznego można dokonać szczegółowej oceny ubytków, często niewidocznych podczas zwykłego badania stomatologicznego. Badanie RTG zębów jest konieczne przed i po leczeniu kanałowym, a także przed założeniem aparatu ortodontycznego oraz przy planowanej ekstrakcji zębów.

Co daje zdjęcie pantomograficzne?

Zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić stanu zdrowia wszystkich zębów i przyzębia. Jego wykonanie jest niezbędne m.in. przed założeniem aparatu ortodontycznego. Zdjęcie panoramiczne umożliwia wykrycie ognisk zapalnych, które mogą być przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów, takich jak założenie implantów lub operacja zaćmy. Zdjęcie pantomograficzne pomaga kontrolować wzrost zębów u dzieci. Umożliwia to szybką interwencję gdy pojawiają się powikłania, na przykład wzajemne narastanie zębów.

Jak należy się przygotować do zdjęcia pantomograficznego? Jak wygląda badanie pantomografem?

Wykonanie zdjęcia ortopantomograficznego (OPG) nie wymaga od Pacjenta żadnego szczególnego przygotowania. Nie ma konkretnej pory badania, nie ma zaleceń do wykonania badania pantomagraficznego na czczo. Istotne jest aby, przed rozpoczęciem badania pantomograficznego, usunąć wszystkie ruchome elementy metalowe z okolicy głowy oraz szyi, chodzi tu o okulary, kolczyki, spinki, czy łańcuszki. Należy również zdjąć aparat słuchowy i protezy zębowe wyjmowane. Po zdjęciu wszystkich metalowych elementów Pacjent zakłada ołowiany fartuch chroniący ciało przed działaniem promieni rentgenowskich i podchodzi do aparatu. Głowę umieszcza się pod aparatem. Pacjent ma za zadanie przytrzymać uchwyt zębami i stać nieruchomo. Umożliwia to precyzyjne ustawienie się pantomografu. W kilkanaście sekund głowica pantomografu wykona zdjęcie RTG. Podczas badania pantomograficznego można spokojnie i miarowo oddychać.

Ile trwa badanie pantomograficzne?

Badanie pantomografem trwa bardzo krótko, bo zaledwie kilkanaście sekund. Przed wykonaniem zdjęcia elektroradiolog udziela dokładnych wyjaśnień, jak należy ustawić się do badania. Jest to istotne, aby Pacjent zastosował się do instrukcji. Wówczas nie ma konieczności powtarzania badania pantomograficznego. Elektroradiolog udziela wskazówek jak przybrać odpowiednią pozycję podczas badania RTG.

Czym jest RTG zębów?

Zdjecie okladka

RTG zębów to badanie zaliczane do diagnostyki obrazowej. Uwidacznia w jakim stanie są zęby i jak są zbudowane. RTG zębów określa liczbę kanałów korzeniowych w każdym z zębów. RTG zębów jest bardzo pomocne, gdy niezbędna jest diagnostyka stanów zapalnych oraz chorób miazgi i przyzębia. RTG zębów trwa krótko, nie boli i nie trzeba się do tego badania przygotowywać w żaden szczególny sposób. Zdjęcia RTG zębów obrazują szczegóły, zwykle trudne do zauważenia podczas badania stomatologicznego. Dzięki badaniu RTG zębów lekarz stomatolog może znaleźć ubytki i sprawdzić stan zębów oraz kości które go otaczają. RTG zębów daje dokładny obraz. Badanie RTG zębów wykonuje się aby ocenić stan zębów, a także tkanek jamy ustnej, kości żuchwy, szczęki, stawu skroniowo-żuchwowego. Szczególnie istotną rolę pełni RTG zębów podczas oceny wewnętrznej struktury zęba, chodzi głównie o kanały korzeniowe. Stomatolog, mając do dyspozycji zdjęcie RTG, może podjąć decyzje o metodach leczenia Pacjenta.

Jakie są wskazania do RTG zęba?

- zaawansowana próchnica,
- silne dolegliwości bólowe,
- ryzyko konieczności rozpoczęcia terapii kanałowej,
- urazy zębów,
- ocena zawiązków zębów,
- zdiagnozowanie zębów zatrzymanych,
- przygotowanie do ekstrakcji zęba,
- przed zabiegiem wszczepienia implantów,
- po przebytym urazie twarzoczaszki.

Leczenie ortodontyczne, a wizyty kontrolne

Zdjecie okladka

Coraz więcej osób w różnym wieku decyduje się na leczenie ortodontyczne, które obejmuje korektę wad zgryzu. Chcąc uzyskać zdrowy, piękny uśmiech potrzebna jest więcej niż jedna wizyta u lekarza ortodonty. Po założeniu aparatu ortodontycznego, lub rozpoczęciu leczenia ortodontycznego aparatem wyjmowanym, muszą odbywać się regularne wizyty kontrolne w Gabinecie. Jest to bardzo ważne.

Dlaczego wizyty kontrolne są tak ważne podczas leczenia ortodontycznego?

W zależności od indywidualnego planu leczenia opracowanego przez lekarza ortodontę podczas konsultacji ortodontycznej w Gabinecie aparat ortodontyczny jest zwykle noszony przez 12 do 30 miesięcy. W tym czasie lekarz ortodonta na bieżąco dostosowuje parametry aparatu.

Podczas leczenia ortodontycznego wizyty kontrolne odbywają się zwykle co 3, 4 lub 6 tygodni. Jest to wynikiem zmian położenia zębów i indywidualnego procesu leczenia ortodontycznego Pacjenta. Każda wizyta kontrolna służy ocenie zmian w ustawieniu zębów oraz efektów przebiegu leczenia ortodontycznego. Ortodonta każdorazowo bada stan uzębienia i określa, czy ustawienie zębów zbliża Pacjenta do upragnionego celu. Podczas wizyty kontrolnej w Gabinecie regulowany jest nacisk, który aparat ortodontyczny wywiera na zęby. W razie potrzeby nacisk jest osłabiany lub wzmacniany.

Wizyty kontrolne służą również do wymiany elementów aparatu ortodontycznego, jeśli zaistnieje taka konieczność. Czasem lekarz ortodonta decyduje o dołączeniu pewnych części do aparatu, które wspomogą leczenie ortodontyczne.

Co może zostać wymienione lub dołączone do aparatu ortodontycznego podczas wizyty kontrolnej?

- ligatury (gumki)
- wyciągi
- łańcuszki

Zdarza się, że lekarz ortodonta zleca dodatkowe badanie podczas wizyty kontrolnej na przykład RTG zębów.
Badanie RTG wykonujemy na miejscu w Gabinecie.

Wizyty kontrolne są bardzo istotne również w przypadku Pacjentów, których leczenie ortodontyczne polega na stosowaniu aparatów wyjmowanych - ruchomych aparatów ortodontycznych. Wizyty kontrolne w przypadku takiego leczenia odbywają się raz na kilka miesięcy, ale są równie ważne i należy o nich pamiętać. Dostosowanie parametrów urządzeń pełni tu znaczącą rolę.

Wizyty kontrolne powinny odbywać się regularnie.

Co zrobić w przypadku wyjazdu z Elbląga, czy innej sytuacji uniemożliwiającej wizytę kontrolną?

Jeśli nie możemy przyjść na kolejną wizytę kontrolną należy poinformować o tym lekarza ortodontę. Parametry aparatu ortodontycznego zostaną dostosowane w odpowiedni sposób, a aparat wyregulowany tak, aby leczenie było skuteczne przez dłuższy czas.

Wizyty kontrolne trwają maksymalnie godzinę i są koniecznością podczas leczenia ortodontycznego.
Pamiętajmy o wizytach kontrolnych w Gabinecie. Od nich zależy skuteczność całego procesu leczenia ortodontycznego.

Leczenie przedortodontyczne - ortodoncja dzieci

Zdjecie okladka

W Gabinecie ortodontyczno-stomatologicznym leczymy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dla Pacjentów z uzębieniem mlecznym i mieszanym leczenie przedortodontyczne odgrywa bardzo istotną rolę. Oferujemy szeroki wachlarz leczenia, w tym korektę linii podśrodkowej.
Aparat przedortodontyczny typu Trainer zalecany jest dla dzieci w wieku od 8 do 11 lat. Leczy różne dysfunkcje, w tym nieprawidłowe oddychanie, połykanie, żucie, a także wady postawy.

Jak działa Trainer, czyli aparat ortodontyczny dla dzieci?

Trainer odblokowuje żuchwę i powoduje skierowanie języka na podniebienie.
Zapewnia rozciągnięcie włókien w bruździe wargowo-bródkowej przy jednoczesnym odsunięciu mięśni warg.
Powoduje wyeliminowanie działań wargowo-językowych.
Trainer stopniowo leczy u dzieci wady ortodontyczne klasy drugiej, nawet z dużym nagryzem poziomym.
Kształtuje łuk zębowy w szczęce i wspomaga jego ekspansję.
Aparat ortodontyczny typu Trainer wspomaga odpowiedni rozwój linii podśrodkowej.
Dodatkowo Trainer niweluje złe nawyki oraz wspomaga korektę ortopedyczną.
Wspomaga wstępne szeregowanie zębów.
Trainer powoduje reedukację połykania oraz języka,
doskonale się sprawdza w fazie ekstrakcji kłów mlecznych.
Dodatkowo zapewnia ukształtowanie łuków i pozycjonowanie żuchwy.
Leczy zgryz otwarty gdy drugie trzonowce jeszcze nie są wyrznięte.

Regularne noszenie aparatu ortodontycznego w ciągu dnia
ułatwia noszenie aparatu ortodontycznego Trainer również w nocy.

W Gabinecie ortodontyczno-stomatologicznym przy ul. Studziennej 21-22A w Elblągu
podczas konsultacji ortodontycznej wszystko dokładnie wytłumaczymy
i dostosujemy leczenie ortodontyczne tak, aby było skuteczne.

Serdecznie zapraszamy.

Jak przygotować się do leczenia aparatem ortodontycznym?

Zdjecie okladka

Przygotowanie się do założenia aparatu ortodontycznego i całego leczenia ortodontycznego powinna poprzedzać wizyta w gabinecie stomatologicznym. Wizyta u dentysty jest koniecznością.
Nie można założyć aparatu ortodontycznego na zęby z próchnicą, czy z kamieniem nazębnym. Zalecamy aby lekarz stomatolog dokonał oceny stanu zębów, wypełnił ubytki w jamie ustnej i wyleczył wszelkie ogniska ewentualnej próchnicy.
Leczenie dentystyczne może składać się również z serii zabiegów zapobiegającym chorobom przyzębia oraz dziąseł.
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy oczyścić kamień nazębny. Zabieg usuwania kamienia nosi nazwę skaling.
Dodatkowym zabiegiem rekomendowanym przez lekarzy ortodontów jest piaskowanie zębów, które stanowi doskonałe uzupełnienie zabiegu oczyszczającego kamień nazębny.
Po zakończeniu leczenia stomatologicznego zęby są już gotowe do leczenia ortodontycznego i założenia aparatu.

Co można jeść, a jakich pokarmów unikać podczas leczenia ortodontycznego?

Zdjecie okladka

Noszenie aparatu nie koniecznie jest związane z rezygnacją z Twoich ulubionych potraw. Pomimo tego zalecamy przestrzegania pewnych zasad, aby leczenie ortodontyczne było komfortowe i skuteczne.

Nosząc aparat ortodontyczny stały powinno się unikać produktów lepkich oraz pokarmów twardych.

Do produktów lepkich zaliczamy:

- ciągnące się słodycze
- nugaty
- chipsy
- toffi
- guma do żucia

Produkty twarde to:

- chleb z chrupiąca skórką
- orzechy

Podczas jedzenia twardej żywności takiej jak twarde owoce, warzywa i twarde mięso powinno się zachować szczególną ostrożność. Pokarmy wymagające przeżucia warto jest pokroić na mniejsze kawałki. Równie ostrożnie należy podejść do jedzenia zawierającego barwniki. Podczas leczenia stałym aparatem ortodontycznym należy unikać bardzo gorących i bardzo zimnych napojów.

Jakie są etapy leczenia ortodontycznego w Gabinecie ortodontycznym w Elblągu?

Zdjecie okladka

Pierwszym krokiem do idealnego uśmiechu jest zapisanie się na konsultację ortodontyczną w Gabinecie ortodontycznym przy ul. Studziennej 21-22A w Elblągu. Lekarz ortodonta Małgorzata Sawka-Pomierska odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące możliwych sposobów leczenia, a następnie przedstawi diagnozę wraz z kosztorysem. Następnie zostanie założony aparat ortodontyczny.
Wizyty kontrolne w Gabinecie ortodontycznym w Elblągu będą się odbywały co 4 do 12 tygodni, w zależności od tego jaki został założony aparat ortodontyczny. Podczas wizyt kontrolnych lekarz ortodonta analizuje postępy w Twoim leczeniu ortodontycznym i wymienia łuki ortodontyczne. Zależnie od potrzeb, na początku lub w trakcie leczenia, lekarz ortodonta założy wyciągi elastyczne.
Czas leczenia zależy od indywidualnej sytuacji klinicznej każdego z Pacjentów. Ostatnim etapem leczenia ortodontycznego jest zdjęcie aparatu ortodontycznego i założenie retainera, który wspomoże utrzymanie zębów w nowej pozycji.

Aparat ortodontyczny - kiedy zdecydować się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego?

Zdjecie okladka

Noszenie aparatu ortodontycznego to doskonały sposób na piękny uśmiech zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zalecamy, aby pierwsza wizyta kontrolna dziecka odbyła się najpóźniej w 7 roku życia. Gabinet ortodontyczny Dr Małgorzaty Sawki-Pomierskiej, na Starym Mieście w Elblągu, oferuje dwa rodzaje aparatów ortodontycznych, a są nimi aparaty ruchome i aparaty stałe.

Aparat ruchomy jest idealny w przypadku pacjenta z zębami mlecznymi. Ten typ aparatu ortodontycznego dziecko nosi przez kilka godzin dziennie i wyjmuje podczas snu. Aparat stały przeznaczony jest dla osób dorosłych. Ten typ aparatu ortodontycznego koryguje wadę zgryzu zdiagnozowaną przez lekarza ortodontę.

Lekarz ortodonta decyduje o tym, czy istnieje konieczność założenia aparatu ortodontycznego.

Oto zestawienie wad zgryzu, które wymagają leczenia poprzez zastosowanie aparatu ortodontycznego.

- przodozgryz - wada zgryzu gdzie żuchwa wysunięta jest u Pacjenta przed linię szczęki

- tyłozgryz - wada gdy żuchwa jest przesunięta do tyłu, względem szczęki

Przodozgryz i tyłozgryz są powodem występowania u Pacjentów asymetrii twarzy.

- zgryz otwarty - wada, gdy górna linia zębów nie styka się z dolną przy zamykaniu ust

- zgryz głęboki - wada, gdy siekacze górne przykrywają ponad połowę wysokości koron siekaczy znajdujących się w żuchwie

- stłoczenie zębów - wada, gdy zęby nachodzą na siebie co najczęściej oznacza, że szczęka i żuchwa są zbyt małe w stosunku do posiadanych zębów

- szpary między zębami - wada, gdy występują znaczne odstępy między zębami, będąca wynikiem zbyt dużej ilości zębów w stosunku do miejsca w szczęce i żuchwie

- zatrzymany ząb - wada, gdy ząb nie wyrżnął się na powierzchnię dziąsła

Dość często się zdarza, że kilka wad zgryzu występuje u jednej osoby. Do lekarza ortodonty należy zdiagnozowanie tych wad zgryzu i dostosowanie planu leczenia. Odwiedź nas na Starym Mieście w Elblągu, przy ul. Studziennej 21-22 A, lub zadzwoń i umów konsultację ortodontyczną w celu otrzymania swojego planu leczenia ortodontycznego.

Do zobaczenia w Gabinecie!

Aparat ortodontyczny w systemie Damona

Zdjecie okladka

Aparat ortodontyczny w systemie Damona to więcej niż proste zęby! W Gabinecie ortodontycznym w Elblągu przy ul. Studziennej 21-22A korzystamy z najnowszych technologii w leczeniu ortodontycznym.

System Damona zapewnia naturalny, szeroki uśmiech z zębami ustawionymi w linii uśmiechu. Skutkiem jest prawidłowy zgryz i redukcja ciemnych kącików ust. Ponad dwie trzecie dorosłych preferuje ten rodzaj uśmiechu. System Damona doskonale się sprawdza w leczeniu ortodontycznym.

Czym się wyróżniają zamki Damona?

System Damona wykorzystuje opatentowaną technologię pozwalającą drutowi przesuwać zęby z mniejszymi siłami i z mniejszym tarciem. Zamki tradycyjne wykorzystują ligatury do wiązania drutów, które powodują tarcie i dyskomfort, spowalniając leczenie ortodontyczne i gromadząc bakterie. Zamki Damona nie wymagają ligatur do wiązania drutów.

Szybsze leczenie ortodontyczne

Opatentowany mechanizm ślizgowy oraz druty z pamięcią kształtu Systemu Damona poruszają zębami skuteczniej niż tradycyjne zamki. Pozwala to na skrócenie czasu wizyt w gabinecie ortodontycznym, zmniejszenie ich częstotliwości i w rezultacie skrócenie czasu leczenia ortodontycznego.

Większy komfort i zdrowie

Łagodniejsze siły Systemu Damona zapewniają większy komfort, jednocześnie pomagają poprawić higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego i zapobiegają recesji dziąseł oraz utracie zębów.

System Damona zmniejsza również konieczność ekstrakcji zębów, używania wyciągów zewnątrzustnych i ekspanderów podniebiennych.

Leczenie ortodontyczne przy wykorzystaniu systemu Damona zapewnia szerszy i zdrowszy uśmiech w krótszym czasie niż podczas tradycyjnego leczenia ortodontycznego.

Pacjenci zauważają zdecydowanie większy komfort leczenia niż leczenie tradycyjnymi aparatami ortodontycznymi.

Zapraszamy do Gabinetu!

Subskrybuj administrator's blog