Higiena jamy ustnej podczas leczenia nakładkami ortodontycznymi

Zdjecie okladka

W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Warto podejść poważnie do higieny jamy ustnej podczas leczenia nakładkami ortodontycznymi. Praktyki higieniczne są zdecydowanie łatwiejsze w przypadku leczenia nakładkami ortodontycznymi, niż gdy leczymy wady zgryzu tradycyjnym aparatem stałym. Do podstawowych zaleceń lekarzy ortodontów należy obowiązkowe szczotkowanie oraz nitkowanie zębów. W zależności od stanu jamy ustnej i innych czynników, ortodonta może dodatkowo zalecić używanie szczoteczek między zębowych, irygatora, czy specjalistycznych płukanek antybakteryjnych.

Podczas leczenia ortodontycznego przy pomocy nakładek zaleca się mycie zębów każdorazowo przed ich założeniem. Zalecamy, aby szczoteczka i pasta do zębów były zawsze z Tobą, gdziekolwiek jesteś. Jeśli zdarzy się tak, że nie masz możliwości umycia zębów przed założeniem nakładki dokładnie wypłucz jamę ustną płynem do płukania jamy ustnej lub zwykłą wodą. Gdy tylko wrócisz do domu lub gdy wcześniej pojawi się możliwość wyszczotkowania zębów i umycia nakładek ortodontycznych, zrób to jak najszybciej. Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej jest bardzo istotne, aby zapobiegać chorobom zębów, dziąseł oraz rozwojowi bakterii.

Czyszczenie nakładek ortodontycznych

Obowiązkowo przed każdym założeniem nakładek należy je umyć. Można to zrobić miękką szczoteczką do zębów. Czasem lekarze ortodonci zalecają czyszczenie nakładek prostujących zęby przy pomocy specjalnych tabletek do czyszczenia alignerów. Ważne jest, aby nie korzystać z tabletek do czyszczenia protez, sody oczyszczonej, proszku do pieczenia, czy octu ponieważ te środki nie nadają się do czyszczenia alignerów i mogą je uszkodzić. Nakładek nie czyścimy również pastą do zębów, gdyż mikrocząsteczki w niej zawarte mogą porysować nakładki. Nakładki należy myć letnią wodą.

Palenie papierosów podczas leczenia nakładkami ortodontycznymi

Zdecydowanie nie polecamy. Palenie papierosów bardzo źle wpływa na zdrowie jamy ustnej. Może być przyczyną przebarwień zębów oraz chorób dziąseł. Zalecamy zdejmowanie nakładek na czas palenia papierosów, zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych. Przypominamy jednak, że częste zdejmowanie alignerów może wpłynąć na końcowy efekt leczenia, a więc to idealny moment na pozbycie się nałogu.