Czy można wybielać zęby podczas leczenia przezroczystymi nakładkami?

Zdjecie okladka

Jedną z pierwszych rzeczy, które ludzie zauważają, gdy kogoś spotykają, są jego zęby. Posiadanie zdrowych zębów jest oznaką dobrej ogólnej samoopieki i higieny. Używamy wyglądu czyichś zębów jako miary tego, jak bardzo o siebie dbają. Nic dziwnego, że miliony ludzi sięgnęły po przezroczyste nakładki, aby uzyskać lepszy uśmiech.

Tradycyjnie, sam aparat ortodontyczny był wiodącą opcją prostowania zębów. Ale w ostatnich latach dostępne stały się bardziej zaawansowane praktyki i techniki. Jedną z popularnych opcji jest stosowanie przezroczystych nakładek.

W zależności od planu leczenia i ilości czasu, jaki chcesz poświęcić na wybielanie zębów, może to być możliwe podczas noszenia nakładek. Pytanie brzmi, jak to się robi? Czy wpłynie to na przezroczyste nakładki? Tutaj krok po kroku omówimy najlepsze sposoby wybielania zębów podczas leczenia przezroczystymi nakładkami.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów należy skonsultować się z ortodontą w celu przeprowadzenia pełnego badania i oceny uzębienia. Zapewni to, że nic, co planujesz dodać do swojej diety, nie wpłynie negatywnie na Twoje zęby lub przezroczyste nakładki. Na przykład, jeśli nasadki są częścią planu leczenia, narzędzia do wybielania zębów, takie jak paski wybielające, mogą sprawić, że będą one bardziej zauważalne.

Nakładki czasami wykorzystują nasadki na zębach, aby delikatnie przesunąć je do właściwej pozycji. Z tego powodu rozwiązania do wybielania zębów mogą być nieco bardziej skomplikowane w przypadku nakładek, jeśli nasadki są częścią planu leczenia. Jeśli kupisz paski do wybielania zębów w sklepie i użyjesz ich zgodnie z zaleceniami, wybielisz obszary narażone na pasek, ale obszar z tyłu nie będzie miał kontaktu z samym paskiem. Może to skutkować nierównymi białymi plamami na zębach, które stają się bardziej widoczne.

Jednak w zależności od umiejscowienia nasadek, nie wszystkie zabiegi wybielania będą wymagały takiej samej ostrożności. Jeśli nakładki znajdują się wyłącznie na zębach trzonowych, możesz mieć nieco większą swobodę, stosując systemy wybielania zębów tylko na widocznych zębach. Nadal mogą występować przebarwienia, ale na tylnych zębach mogą być mniej zauważalne niż na przednich zębach.

Jeśli chodzi o wybielanie zębów nakładkami, istnieją dwie główne opcje:

- Zabiegi domowe
- Zabiegi w gabinecie

W zależności od stopnia przebarwień na zębach lub czynników, takich jak nasadki, będziesz chciał wybrać opcję, która jest dla Ciebie najlepsza.

W przypadku zabiegów wybielania w domu ludzie mogą używać paska umieszczonego na zębach. Inne firmy stosują żel. Większość z tych produktów wybielających to środki wybielające na bazie nadtlenku. Są najczęstszą formą wybielania domowego sprzedawaną na rynku. Są popularne ze względu na ich dostępność i łatwość użycia, ale mogą nie być tak skuteczne w wybielaniu zębów.

Istnieje kilka potencjalnych wad tych zabiegów, w tym wrażliwość i podrażnienie dziąseł. Jeśli masz nakładki, możesz nie chcieć radzić sobie z dodatkowym dyskomfortem, jaki może powodować wybielanie zębów, zwłaszcza, że Twoje zęby będą już bardziej wrażliwe, gdy przesuną się do pożądanych pozycji. Ponadto, jeśli masz wrażliwe dziąsła lub zubożone szkliwo, silne środki wybielające mogą nie być najlepszym rozwiązaniem.

Łagodniejsze opcje, które mogą być dobre do stosowania podczas leczenia nakładkami, to wybielająca pasta do zębów lub płyn do płukania jamy ustnej. Nadal dają one pewne korzyści z wybielania, a jednocześnie nie są tak ostre jak paski lub żele, więc nie musisz się tak bardzo martwić o negatywne skutki uboczne lub przebarwienia.

Zabiegi wybielania w gabinecie są zwykle silniejsze niż te, które można zabrać do domu. Zabieg ten wykonywany jest w klinice stomatologicznej przy wyższym stężeniu nadtlenku. Powodem, dla którego mogą stosować wyższe stężenie, jest to, że mogą odizolować zabiegi do obszarów docelowych i uniknąć przypadkowego uszkodzenia dziąseł. Wykorzystują specjalny koferdam, aby stworzyć barierę i utrzymać wybielanie tam, gdzie chcesz, bez nadmiernego podrażnienia. Zabiegi w gabinecie obejmują również wybielanie laserowe.

Niektórzy ludzie mogą się zastanawiać, czy mogą używać swoich nakładek jako nakładek do wybielania zębów. Chociaż nakładki wybielające i nakładki mogą wyglądać tak samo, nie zaleca się używania ich do celów innych niż zamierzone. Dzieje się tak, ponieważ nakładki wybielające są przeznaczone do luźnego dopasowania do zębów, aby dostarczać produkt przez krótki czas, aby uniknąć podrażnień. Z drugiej strony nakładki są dopasowane i wykonane na zamówienie dla Twojej jamy ustnej. Interakcja między nasadkami a nakładkami zbliża zęby do siebie i nadaje im kształt. Posiadanie substancji wybielającej zęby pomiędzy nasadkami a nakładkami może potencjalnie zniweczyć to działanie. Co więcej, ciasne dopasowanie nakładek wypchnie środek wybielający. Środek może dostać się do dziąseł, a nawet przejść do gardła, co może powodować multum problemów.

Podczas leczenia nakładkami staraj się zachować zdrowe nawyki higieniczne. Regularnie myj zęby i nitkuj zęby po posiłkach. Stosowanie dobrej higieny jamy ustnej gwarantuje, że nakładki dobrze wykonują swoją pracę. Następnie możesz wkroczyć w zupełnie nową fazę poprawy swojego uśmiechu. Jeśli zdecydujesz się wybielić zęby podczas leczenia nakładkami, poproś dentystę o przedstawienie Ci dostępnych możliwości.

Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. Wiele osób jest podekscytowanych efektem końcowym i niecierpliwi się tym, ile czasu zajmuje dotarcie do niego. W niektórych przypadkach ludzie mogą próbować przyspieszyć te procesy. Na dłuższą metę może to zaszkodzić i spowodować więcej niepowodzeń. Pamiętaj, że zarówno wybielanie zębów, jak i leczenie przezroczystymi nakładkami to procedury opracowane przez przeszkolonych profesjonalistów i wszystko wymaga czasu.

Jeśli chcesz rozpocząć swoją podróż ze SPARK umów się na konsultację ortodontyczną w Gabinecie w Elblągu przy ul. Studziennej 21-22A.