Co to jest zdjęcie pantomograficzne?

Zdjecie okladka

Pantomograf zębów inaczej nazywany zdjęciem pantomograficznym to zdjęcie ortopantomograficzne (w skrócie OPG). Pantomograf (zdjęcie pantomograficzne) to panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych wraz z tkankami i strukturami. Uzyskany obraz – prześwietlenie określonej części ciała, otrzymujemy przy wykorzystaniu bardzo niewielkiej dawki promieniowania jonizującego.

Kiedy należy wykonać zdjęcie pantomograficzne?

Badanie pantomograficzne należy wykonać, gdy otrzymamy skierowanie od lekarza. Najczęściej zaleca się wykonanie zdjęcia pantomograficznego gdy doszło do urazu szczęki lub jeśli występuje próchnica lub inna choroba przyzębia. Dzięki wykonaniu zdjęcia pantomograficznego można dokonać szczegółowej oceny ubytków, często niewidocznych podczas zwykłego badania stomatologicznego. Badanie RTG zębów jest konieczne przed i po leczeniu kanałowym, a także przed założeniem aparatu ortodontycznego oraz przy planowanej ekstrakcji zębów.

Co daje zdjęcie pantomograficzne?

Zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić stanu zdrowia wszystkich zębów i przyzębia. Jego wykonanie jest niezbędne m.in. przed założeniem aparatu ortodontycznego. Zdjęcie panoramiczne umożliwia wykrycie ognisk zapalnych, które mogą być przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów, takich jak założenie implantów lub operacja zaćmy. Zdjęcie pantomograficzne pomaga kontrolować wzrost zębów u dzieci. Umożliwia to szybką interwencję gdy pojawiają się powikłania, na przykład wzajemne narastanie zębów.

Jak należy się przygotować do zdjęcia pantomograficznego? Jak wygląda badanie pantomografem?

Wykonanie zdjęcia ortopantomograficznego (OPG) nie wymaga od Pacjenta żadnego szczególnego przygotowania. Nie ma konkretnej pory badania, nie ma zaleceń do wykonania badania pantomagraficznego na czczo. Istotne jest aby, przed rozpoczęciem badania pantomograficznego, usunąć wszystkie ruchome elementy metalowe z okolicy głowy oraz szyi, chodzi tu o okulary, kolczyki, spinki, czy łańcuszki. Należy również zdjąć aparat słuchowy i protezy zębowe wyjmowane. Po zdjęciu wszystkich metalowych elementów Pacjent zakłada ołowiany fartuch chroniący ciało przed działaniem promieni rentgenowskich i podchodzi do aparatu. Głowę umieszcza się pod aparatem. Pacjent ma za zadanie przytrzymać uchwyt zębami i stać nieruchomo. Umożliwia to precyzyjne ustawienie się pantomografu. W kilkanaście sekund głowica pantomografu wykona zdjęcie RTG. Podczas badania pantomograficznego można spokojnie i miarowo oddychać.

Ile trwa badanie pantomograficzne?

Badanie pantomografem trwa bardzo krótko, bo zaledwie kilkanaście sekund. Przed wykonaniem zdjęcia elektroradiolog udziela dokładnych wyjaśnień, jak należy ustawić się do badania. Jest to istotne, aby Pacjent zastosował się do instrukcji. Wówczas nie ma konieczności powtarzania badania pantomograficznego. Elektroradiolog udziela wskazówek jak przybrać odpowiednią pozycję podczas badania RTG.